close
تبلیغات در اینترنت
نشست مشترک مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه و فرماندار شهرستان اسکو

آخرین ارسالی های کانال تلگرام

عضویت در کانال تلگرام سایت

نشست مشترک مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه و فرماندار شهرستان اسکو

نشست مشترک مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه و فرماندار شهرستان اسکو

 

نشست مشترک مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه و فرماندار شهرستان اسکو

حجه‌الاسلام موسوی اصل مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بازدیدی که از شهرستان اسکو داشت در نشست مشترکی با حجه‌الاسلام مرادپور امام جمعه و دکتر محمدزاده فرماندار شهرستان اسکو در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، به بررسی مسائل و مشکلات فرهنگی شهرستان پرداخته و بر ضرورت پیگیری حل مشکلات تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسکو، در این نشست، محمدعلی قلی‌زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان اسکو گزارشی از وضعیت فرهنگی شهرستان ارائه کرده و با اشاره به صبغه‌ی فرهنگی این شهرستان در خصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری در شهرستان توضیحاتی ارائه نمود و جلسه‌ی شورای فرهنگ عمومی را از تاثیرگذارترین جلسات سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فرهنگ عمومی شهرستان عنوان نمود که برخی از مهم‌ترین مصوبات این شورا در سال جاری در این نشست تشریح شد.

حجه‌الاسلام مرادپور امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز در این نشست با تقدیر از حضور مسئولین ارشد کشوری در شهرستان‌ها برای بررسی مسائل و مشکلات، با اشاره به اهمیت شورای فرهنگ عمومی و ضرورت نگاه جدی به این شورا، چالش‌های اساسی در حوزه‌ی سیاست‌گذاری فرهنگی، و ضمانت اجرای مصوبات شورا را بازگو نمود. وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تهاجم فرهنگی اظهار داشت که متاسفانه روند امور به گونه‌ای است که گاها جرات کار فرهنگی را نداریم. ترس از به خطر افتادن موقعیت، مقام و پست مانع از انجام کار جدی و مستمر در برچیدن برخی از بدعت‌ها در جامعه شده و می‌توان گفت که امروز ما شاهد کشتار فرهنگی هستیم. به عنوان مثال یکی از محصولات فرهنگی واردشده به کشور برای پر کردن اوقات فراغت جوان ساخت بازی‌های ضدفرهنگی مانند نهنگ آبی است که زندگی جوانان را از هویت خالی کرده و حیات آنان و خانواده‌هایشان را به مخاطره‌ی جدی می‌اندازد و ضرورت دارد در سطح کلان در کشور با این مسائل برخورد جدی شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی با بیان این که تضاد فرهنگی یکی از مشکلات عمده در این حوزه می‌باشد، ضرورت تدوین پیوست فرهنگی در تصویب قوانین در مجلس شورای اسلامی را متذکر شد و افزود: به عنوان مثال در طراحی و ساخت مساکن مهر در سراسر کشور عدم وجود پیوست فرهنگی موجبات بروز انواع آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در شهرهای جدید گردیده که شهرستان ما نیز با این مشکل مواجه است. وی آسیب‌های اجتماعی موجود در این زمینه را عدم رعایت مسائل شرعی در اشراف ساختمان‌ها به یکدیگر، عدم فراهم ساختن امکان صله رحم، و به هم ریختگی روابط انسانی، و در کنار آن مشکلات اقتصادی ساکنین مساکن مهر و عدم وجود زیرساخت‌های ضروری از جمله مسجد، درمانگاه، مدرسه، مراکز فرهنگی و ... عنوان نمود.

دکتر محمدزاده فرماندار و نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز با تقدیر از توجه جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهرستان‌ها، به سابقه‌ی فرهنگی و تاریخی شهرستان اسکو اشاره کرد که به مهد تربیت و پرورش معلم در استان مشهور است و همین امر ضرورت انجام کارهای جدی فرهنگی در این زمینه را می‌طلبد. وی با اشاره به برگزاری مداوم جلسات شورای فرهنگ عمومی در شهرستان و تصویب مصوبات متعدد و دقیق در این جلسه اظهار داشت: یکی از مصوبات این شورا تدوین سند جامع گردشگری و مهمان‌نوازی در شهرستان گردشگرپذیر اسکو می‌باشد. با عنایت به این که اسکو شهرستانی گردشگرپذیر بوده و روستاهای تاریخی کندوان و عنصرود از مراکز عمده‌ی بازدید گردشگران می‌باشد که در برخی از روزها گاهی پذیرای بیش از ٥٠٠٠ گردشگر داخلی و خارجی از این مراکز می‌باشد و با این نگاه که گردشگران می‌توانند سفیران فرهنگی خوبی برای معرفی ظرفیت‌های شهرستان بوده و به شکل غیرمستقیم موجب رونق اقتصادی شهرستان شوند، در آستانه‌ی رویداد فرهنگی تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ٢٠١٨، لزوم تدوین این سند مورد توجه قرار گرفته است.

 

محمدزاده گفت: باید شورای فرهنگ عمومی کشور نسبت به تدوین چارچوب‌های عملیاتی و ابلاغ آن به استان‌ها و شهرستان‌ها اقدام نماید تا ضمن احصای خروجی‌های مصوبات، که گاهی تصور تشریفاتی بودن آن‌ها می‌رود، بر اجرایی شدن کامل و حرکت رو به جلوی آن‌ها نیز نظارت مستمر داشته باشیم. وی با اشاره به اهمیت مقوله‌ی فرهنگ و ضرورت داشتن نگاه زیربنایی به آن، همان گونه که پایه‌ی انقلاب ما بر آن مبتنی بود، اظهار داشت: باید پایه‌ی اقدامات اجرایی حل مشکلات و مسائل مربوط به فرهنگ باشد و در این زمینه از نگاه سطحی و عامیانه به فرهنگ اجتناب کرده و با داشتن نگاهی عمیق در کلیه‌ی موضوعات رویکرد قابل دفاعی داشته باشیم. به عنوان مثال حتی در مسائل اقتصادی نیز باید فرهنگ کار و تلاش را جدی گرفته و با یک رویکرد فرهنگی سطح مشارکت و وجدان کاری را تقویت نماییم.

فرماندار شهرستان اسکو با اشاره به این که بخش عمده‌ای از آمار جمعیتی شهرستان ساکن شهر سهند می‌باشند با تایید وجود برخی از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی جدی در سهند، که به دلیل رشد نامتوازن این شهر و نبود برخی از زیرساخت‌ها رخ داده است، با اشاره به تلاش مجموعه دولت برای حل مشکلات زیرساختی این شهر، تلاش می‌نماید به ساخت مدارس، درمانگاه‌ها، مساجد و سایر مکان‌های مورد نیاز زیست شهری سرعت بخشیده و در کاهش بخشی از مسائل مبتلابه این شهر گام بردارد. با این وجود ضرورت دارد نسبت به تشکیل جلسات و کارگروه‌های فرهنگی مختلف در راستای برنامه‌ریزی برای حل مشکلات اقدام شود. وی با تاکید بر ضرورت توجه جدی دستگاه‌ها و نهادی فرهنگی به مسائل و مشکلات شهرهای جدید، لزوم ساخت برخی اماکن فرهنگی از جمله مجتمع فرهنگی، کتابخانه و ... را یادآور شد و از مشاور محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان پیگیری جدی مسائل در سطح وزارتی شد.

حجه‌الاسلام موسوی اصل مشاور عالی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته در شهرستان وجود شورای فرهنگ عمومی را نعمتی دانست که باید قدر آن دانسته شود. وی با اشاره به این که این شورا یکی از مردمی‌ترین، و در عین حال دولتی‌ترین نهادهای کشور می‌باشد چرا که امام جمعه به عنوان یک شخصیت مردمی در راس این نهاد قرار دارد و فرماندار به عنوان عالی‌ترین نماینده‌ی دولت در شهرستان نایب‌رئیسی این شورا را بر عهده دارد و ادارت تاثیرگذار و کلیدی شهرستان عضو این شورا بوده و در حقیقت امر خطیر سیاست‌گذاری فرهنگی در شهرستان بر عهده‌ی این مجموعه است. بنابراین این شورا می‌تواند نقش مهم و موثری در ارتقا و توسعه‌ی فرهنگی شهرستان ایفا نماید. علی‌رغم این که فعالیت‌های خوبی طی سال‌های گذشته در عرصه‌ی فرهنگی شهرستان صورت گرفته است، حضور امام جمعه‌ی فرهیخته و فرهنگ‌دوست و فرماندار کاردان و شایسته در شهرستان فرهنگی اسکو مغتنم می‌باشد که می‌تواند قوت قلب مدیران شهرستان در انجام کارهای بزرگ باشد. شهر جدید سهند علی‌رغم درگیر بودن با برخی آسیب‌های اجتماعی قابل حل، به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی شهر بافرهنگ اسکو، می‌تواند تبدیل به الگویی برای سایر شهرهای جدید شود. در این خصوص یقینا مباحث مطرح‌شده در این جلسه به مقام عالی وزارت منعکس خواهد و سعی خواهیم کرد پژواک عملکرد شما در سطوح عالی باشیم.

لازم به ذکر است که پس از برگزاری این نشست حجه‌الاسلام موسوی اصل به همراه حجه‌الاسلام مرادپور و کارشناس امور استان‌های وزارت از مراحل تکمیل نهایی مجتمع فرهنگی هنری اسکو بازدید و آقای قلی‌زاده گزارشی از روند اجرایی این پروژه ارائه نمود و اظهار امیدواری نمود که به زودی شاهد افتتاح این مجموعه‌ی فرهنگی و بهره‌مندی اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان باشیم. 

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
محل تبلیغات شما